Smiltsērkšķis, tā lietošana un receptes

Smiltsērkšķis – pārsteidzošs augs, kas dalās arī ar cilvēkiem ar savu vitamīnu krājumu. Pati smiltsērkšķu oga līdzīga vitamīnu tabletēm. Un šie augi bez šaubām satur veselu virkni dabisko vitamīnu. Tie ir ļoti ražīgi, tās zari, kas ir smagi no ogu daudzuma, pārsvarā ir ļoti zemi. Smiltsērkšķu ogām ir dziednieciskas īpašības, tās palīdzēs tikt vaļā no vairākām slimībām. Smiltsērkšķiem patīk saules apspīdēti kalni, taču tie aug arī upju krastos. Smiltsērkšķim nepatīk purvi. Smiltsērkšķi nebaidās no sala un ir ļoti izturīgi, tāpēc arī Latvijā to audzēšana nesagādā problēmas.

Uzzini vairāk – http://amberfarm.lv/produkcija/smiltserksku-ogas/

Smiltsērkšķu ogas

Smiltsērkšķu ogas izmanto vairāku produktu izgatavošanai, piemēram, kā smiltsērkšķu eļļa vai sula. Interesanti ir tas, ka, lai saražot 1 L smiltsērkšķu eļļas, vajadzīgi ap diviem simtiem smiltsērkšķu ogu, tas izskaidro cenu šai produkcijai. Arī pašas smiltsērkšķu ogas izmanto ļoti daudz, bet, lai saglabāt smiltsērkšķi ziemai, tā ogas var tikt sasaldētas un uzgalabātas ledusskapī un smiltsērkšķu ogas nezaudēs savas dziednieciskās īpašības. Ogas izmanto, lai izvairītos no infarkta, uzlabot sirdsdarbību, lai pazemināt holesterīnu, ka arī imunitātei. Klepus gadījumā, tiek ieteikts ēst medu kopā ar smiltsērkšķu ogām.

Smiltsērkšķi ikdienā

No svaigām smiltsērkšķu ogām gatavo biezeni, sulas un kompotus. Šos augļus var kaltēt, sasaldēt un ar cukuru konservēt. Sievietēm smiltsērkšķi sniedz nenovērtējamu labumu. Kā piemēram, ginekoloģisko slimību ārstēšanā tiek pielietota smiltsērkšķu eļļa, sveces vai zāles, kuru sastāvā ir smiltsērkšķu ekstrakts. Pie tam smiltsērkšķu eļļu izmanto arī kosmētikā, kur cena ir pieņemama. Stiprajam dzimumam tiek ieteikts lietot uzturā smiltsērkšķus īpaši pēc 40 gadiem, lai izvairītos no problēmām ar potenci. Tos varat ēst jebkurā formā – svaigus vai kaltētus, sautēt smiltsērkšķi, dzert sulas dzērienus. Nenoliedzamas ir arī smiltsērkšķu labums priekš grūtniecēm. Tas stiprina veselību, cīnās ar baktērijām un vīrusiem. Tam ir augsts folijskābes saturs, kas ir nozīmīgi mazuļa attīstībai. Uzlabo ādas atjaunošanos un aizsargā sievieti no lieka tonusa, jo sastāvā ir B6 un magnijs. Stabilizējiet hemoglobīna līmeni. Papildus tam, ka smiltsērkšķis ir lielisks zāļu aizstājējs, tam ir kontrindikācijas, kas nozīmē, ka grūtniecēm izrakstīt var tikai ārsts. Smiltsērkšķi lieto arī bērnu slimību ārstēšanai. Taču katru reizi jāpārbauda, ka ārstēšana nedarīs pāri, pārbaudot ārstnieciskā preparāta panesību.

Smiltsērkšķi mūsu Valstī

Katrā pasaules malā ir iecienīti smiltsērkšķi un to produkti. Šis auga dzimtene skaitās Mongolijā, Tibetā, Himalajos un Altaja apvidū. Savukārt, Latvijā tos saka audzēt tikai divdesmitā.gadsimta septiņdesmitajos gados. Pieaugot veselīgā dzīvesveida piekritēju skaitam, pēdējo gadu laikā smiltsērkšķi tiek audzēti īpaši lielos daudzumos. Pieprasījums sekmēja to, ka arvien vairākas saimniecības sāk audzēt smiltsērkšķu ogas un sāk gatavot no tā produktus, kā piemēram, smiltsērkšķu eļļu un noteikt produkcijai savu cenu, kas apmierinās patērētāju. Latvijā saimniecībai jabūt pārbaudītai, par ko liecinās esošās apliecības un dalība Latvijas augļkopju asociācijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *